Szanowni Państwo !!!
Zgodnie z prognozą wydaną przez IMGW, na terenie kraju, w tym w Słupsku oraz powiecie słupskim mogą wystąpić bardzo silne porywy wiatru zagrażające życiu i zdrowiu ludzi oraz powodujące znaczne straty w mieniu.
W najbliższy piątek oraz w weekend czeka nas epizod z bardzo silnym wiatrem, zwłaszcza od piątku do niedzieli. Przesyłane będą ostrzeżenia 2 lub 3 stopnia. Wystąpią huraganowe porywy wiatru, nad samym morzem do 125 km/h, na północy kraju od 105 km/h do 120 km/h, w pozostałej części kraju od 70 km/h do 90 km/h.
W przypadku wystąpienia zagrożenia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku, jak również służby i inne podmioty, w tym krajowe i lokalne media będą Państwa informować o stopniu zagrożenia oraz o zalecanych działaniach i zachowaniach.
Najważniejsze wskazania dla osób fizycznych.
Należy:
- Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.
- Nie parkować samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.
- Ograniczyć do niezbędnego minimum wychodzenie na zewnątrz budynków, aż do osłabnięcia wiatru. Przebywając poza budynkami, schronić się w bezpiecznych miejscach, unikając przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.
- Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
- Upewnić się, czy wszyscy członkowie twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie huraganu oraz naucz ich jak wyłączać gaz, elektryczność i wodę.
- Opracować plan komunikowania się w czasie zagrożenia na okoliczność, gdy członkowie rodziny są rozdzieleni (realny przypadek, gdy dorośli są w pracy, a dzieci w szkole).
- Nauczyć dzieci, jak i kiedy wzywa się policję lub straż pożarną oraz które radio jest nastrojone na odbiór informacji o stanie zagrożenia.
- Przygotować rzeczy, które mogą być potrzebne w czasie ewentualnej ewakuacji tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe rzeczy.
- Zabezpieczyć minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw.
- Podróżując samochodem, zatrzymać się w bezpiecznym miejscu na poboczu drogi z dala od drzew, wysokich kominów, linii energetycznych lub tablic reklamowych. Nie podejmować dalszej jazdy aż do chwili osłabnięcia wiatru.
- W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno - kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.
- Szukając pomocy dzwonić pod numer telefonu alarmowego 112.
- Przygotować na wypadek zakłóceń w dostawie prądu zastępcze źródła zasilania i oświetlenia.
- Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.
Jeśli w wyniku burzy lub silnego wiatru dojdzie do poważnych uszkodzeń Twojego domu bądź obrażenia odniosą ludzie – nie zawahaj się zaalarmować odpowiednich służb ratunkowych.
Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest już bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest aktualna sytuacja.
Informacja opracowana na podstawie komunikatu wydanego 16 lutego br. przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku.